Politica

Diana Buzoianu: Nu era mai simplu să zică Țuțuianu: Nu vrea Grindeanu alegeri anticipate

Ministra interimară a Mediului a reacționat la ieșirile șefului Autorității Electorale Permanente, Adrian Țuțuianu.

După ce săptămâna trecută a organizat o conferință de presă pentru a explica de ce nu se pot organiza alegeri anticipate în România, săptămâna aceasta Adrian Țuțuianu a ieșit din nou, prilej pentru a se apăra de critici.

“Am venit la Autoritatea Electorală Permanentă nu să am atitudini, reacții sau obiective de natură politică. Am văzut multă lume din presa locală, centrală, care tot vorbește despre faptul că aș urmări obiective, că aș sprijini obiective ale unor partide politice. În momentul când am dat răspuns, de exemplu, la o cerere de solicitare de informații publice, am văzut interpretări de genul «Țuțuianu și-a propus sau este folosit de Partidul Social Democrat să-l atace pe președintele Nicușor Dan». Astăzi am văzut, sau ieri, ca să fiu mai exact, reacții inverse: «Țuțuianu îi face pe plac lui Nicușor Dan și lui Ilie Bolojan și procedează la reorganizarea instituției în acord cu criticile pe care cei doi le-au formulat»”, a explicat el.

Țuțuianu susține că unii îl critică pentru că vrea să facă o reorganizare a AEP:

“Eu vă asigur că voi încerca să fiu așa cum prevede legea. Imparțial, independent, autonom de partidele politice”. 

Diana Buzoianu a reacționat la conferințele lui Țuțuianu, susținând că e pus de liderul PSD Sorin Grindeanu să iasă să spună că nu se pot organiza anticipate.

“Pe lângă lașitatea uriașă (da, PSD are o frică uriașă de alegeri anticipate), totuși, ce e cel mai amuzant e cum au reușit să pună un om la AEP care habar nu are că fix în situația în care nu se poate forma un Guvern cu puteri depline e scris în Constituție că se pot face alegeri anticipate. Adică, mai pe înțelesul PSD-ului de la AEP: dacă ai majoritate să fie votat un Guvern cu puteri depline să poți da ordonanțe, nu mai ai ce alegeri anticipate să organizezi”, a scris marți pe Facebook Diana Buzoianu.

“Nu era mai simplu să zică domnul Țuțuianu: Nu vrea Grindeanu alegeri anticipate. Na. Și eu sunt parașutat în funcția asta ca să respect comenzile lui”, a mai scris politiciana USR.