
Președintele Klaus Iohannis va avea prima sa activitate oficială din 2025 luni, participând la reuniunea informală a liderilor Uniunii Europene pe teme de apărare la Bruxelles, la invitația președintelui Consiliului European, Antonio Costa.
Amintim că, în afară de semnarea unor decrete, președintele Klaus Iohannis nu a avut apariții publice și nici un program oficial din decembrie 2024.
Agenda reuniunii include, pe lângă discuții între liderii statelor membre, un schimb de opinii cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, o întâlnire cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, și o discuție cu prim-ministrul Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, Keir Starmer, conform unui comunicat al Administrației Prezidențiale.
Subiectele de discuție pentru liderii UE se vor concentra pe modalitățile concrete de întărire a capacităților de apărare la nivel european, pregătind și fundamentând deciziile oficiale ce urmează a fi luate în perioada următoare.
Vor fi abordate și teme legate de semnificația relației transatlantice și Parteneriatul Strategic dintre UE și SUA, precum și relațiile între UE și Regatul Unit, parteneriatele Uniunii Europene în domeniul apărării, și complementaritatea dintre UE și NATO în domeniile securității și apărării.
Dezbaterile se vor axa și pe identificarea unor principii fundamentale necesare pentru elaborarea și aprobarea unui document programatic pentru viitorul apărării europene – „Carta Albă”, care va fi redactată în prima parte a anului 2025 de către Comisia Europeană.
Acest document va aborda inclusiv prioritățile legate de capacitățile de apărare ale UE, ținând cont și de sprijinul necesar pentru Ucraina, inițiativele comune de apărare și resursele necesare dezvoltării acestora.
Președintele României va sublinia, în cadrul discuțiilor, necesitatea ca Uniunea Europeană să își asume o responsabilitate tot mai mare pentru propria apărare, într-un mod eficient, credibil și responsabil, în complementaritate cu NATO, care rămâne fundamentul securității euroatlantice.
De asemenea, Klaus Iohannis “va evidenția importanța aprofundării cooperării la nivelul Uniunii Europene pe teme de apărare, dimensiunea economică a apărării, utilizarea eficientă a mecanismelor și a opțiunilor de finanțare, nevoia de a dezvolta baza industrială și tehnologică de apărare europeană, precum și conexiunea acestui domeniu cu competitivitatea și coeziunea de ansamblu a Uniunii Europene”.
Președintele României va sublinia, de asemenea, rolul esențial al relației transatlantice și al parteneriatelor globale în creșterea rezilienței Uniunii Europene pe acest sector.